Informujemy iż Ośrodek Pomocy Społecznej w Szamotułach realizuje program „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” – edycja 2024. Program dofinansowany jest ze środków Funduszu Solidarnościowego, w wysokości 423.912,00 zł.

Ośrodek Pomocy Społecznej w Szamotułach informuje, że złożenie zgłoszenia nie jest równoznaczne z otrzymaniem wnioskowanej pomocy. Przyjęte zgłoszenia będą realizowane wyłącznie dla osób, które zostaną zakwalifikowane do Programu. Realizacja zadania nastąpi po zawarciu umowy pomiędzy Ośrodkiem Pomocy Społecznej Szamotuły a Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim. Natomiast wypłata świadczeń po otrzymaniu dotacji z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Szczegółowe informacje o Programie „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” – edycja 2024 znajdują się pod adresem: https://niepelnosprawni.gov.pl/a,1478,nabor-wnioskow-w-ramach-programu-resortowego-ministra-rodziny-i-polityki-spolecznej-asystent-osobisty-osoby-z-niepelnosprawnoscia-dla-jednostek-samorzadu-terytorialnego-edycja-2024
Program ten ma na celu poprawę jakości życia osób z niepełnosprawnościami, poprzez umożliwienie im jak najbardziej niezależnego życia, w tym:
1. pomoc w czynnościach samoobsługowych, w tym w utrzymaniu higieny osobistej,
2. wsparcie uczestnika w prowadzeniu gospodarstwa domowego,
3. wsparcie uczestnika w przemieszczaniu się poza miejscem zamieszkania,
4. wsparcie uczestnika w podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu się z otoczeniem.
Uczestnikiem programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami – edycja 2024” mogą być mieszkańcy miasta i Gminy Szamotuły:
1. dzieci do 16 roku życia posiadające orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w pkt 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności – konieczności stałej lub długotrwałej opieki
2. osoby z niepełnosprawnościami posiadające orzeczenie o znacznym lub o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, lub traktowane na równi z orzeczeniami ww. wymienionymi, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych,
3. osoby z niepełnosprawnościami sprzężonymi, poprzez niepełnosprawność sprzężoną rozumie się posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności ze wskazaniem co najmniej dwóch niepełnosprawności.
Usługi asystencji będą polegały na:
1. wsparciu Uczestnika programu w czynnościach samoobsługowych, w tym w utrzymaniu higieny osobistej,
2. wsparciu w prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełnianiu ról w rodzinie,
3. oraz na wsparciu w przemieszczaniu się poza miejscem zamieszkania, podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu się z otoczeniem.
Asystentem nie może być osoba będąca członkiem rodziny, opiekunem prawnym uczestnika lub faktycznie zamieszkująca razem z uczestnikiem.
Asystent powinien posiadać:
1. dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w następujących zawodach i specjalnościach: asystent osoby niepełnosprawnej), opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, pielęgniarka, siostra PCK, fizjoterapeuta; lub
2. co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami, np. doświadczenie zawodowe, udzielanie wsparcia osobom z niepełnosprawnościami w formie wolontariatu.
Jednocześnie informujemy, że w przypadku dużej liczby zgłoszeń, w pierwszej kolejności zostaną uwzględnione potrzeby:
1. osób posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz osób posiadających orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych,
2. osób z niepełnosprawnościami samotnie gospodarujących, które nie mają możliwości korzystania ze wsparcia bliskich,
3. z niepełnosprawnościami sprzężonymi.
Udział w Projekcie dla osób z niepełnosprawnością jest bezpłatny!
Osoby zainteresowane uczestnictwem w Programie mogą składać poniższe dokumenty Ośrodka Pomocy Społecznej w Szamotułach.
Dokumenty zgłoszeniowe można składać do dnia 19 kwietnia 2024 r.
Regulamin dotyczący udziału w programie dostępny jest w siedzibie Ośrodka. Do dokumentów zgłoszeniowych proszę dołączyć załącznik nr 1 znajdujący się w regulaminie rekrutacji.
1. Karta zgłoszenia osoby z niepełnosprawnością (załącznik nr 7)
2. Karta zakresu czynności (załącznik nr 8)
3. Deklaracja RODO (załącznik nr 15)
5. Kopia orzeczenia o niepełnosprawności
6. Dołączenie do wniosku dokumentów potwierdzających kwalifikacje wskazanego asystenta.
Osoby zainteresowane świadczeniem usług asystenckich proszone są o dostarczenie:
1. listu motywacyjnego
2. kopii dokumentów potwierdzających kwalifikacje
3. załącznik nr 15 programu ( klauzula RODO)