Informujemy, że Gmina Szamotuły po raz kolejny przystąpiła do Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025.

W ramach Programu Gmina Szamotuły planuje objąć wsparciem 41 rodzin, w tym 34 osoby w ramach opieki dziennej oraz 7 osób w ramach pobytu całodobowego.
Środki, które zostały przyznane Gminie Szamotuły z Funduszu Solidarnościowego na realizację niniejszego programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej wynoszą 508 368,00 zł
Przypominamy, że Program skierowany jest do osób, które potrzebują doraźnej, czasowej przerwy w sprawowaniu bezpośredniej opieki nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności w wieku od ukończenia 2. roku życia do ukończenia 16. roku życia, jak również osobami posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Co oferujemy
- Zapewnienie dziennej opieki dzieciom i osobom dorosłym z niepełnosprawnością w wymiarze do 240 godzin rocznie:
- w miejscu zamieszkania
- Zapewnienie opieki całodobowej, w celu umożliwienia opiekunom rekreacji lub leczenia, wymagającego kilkudniowej nieobecności, w wymiarze do 14 dób rocznie:
- w rodzinnym domu pomocy
- w domu pomocy społecznej
- w placówce zapewniającej całodobową opiekę
Kto może skorzystać ze wsparcia:
Z usług mogą skorzystać członkowie rodzin lub opiekunowie sprawujący bezpośrednią opiekę nad dziećmi w wieku od ukończenia 2. roku życia do ukończenia 16. roku życia oraz osobami dorosłymi z niepełnosprawnościami, którzy:
- są mieszkańcami miasta i gminy Szamotuły
- zamieszkują wspólnie i sprawują całodobową opiekę nad osobą z orzeczoną niepełnosprawnością pod warunkiem, że:
- osoby z niepełnosprawnością nie korzystają z ośrodka wsparcia lub placówek pobytu całodobowego, np. ośrodka szkolno-wychowawczego czy internatu
W przypadku osób dorosłych do ubiegania się o wsparcie wymagany jest orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne
W przypadku dzieci w wieku od ukończenia 2. roku życia do ukończenia 16. roku życia wymagane jest orzeczenie o niepełnosprawności
Co trzeba zrobić, żeby otrzymać wsparcie
Osoby spełniające kryteria powinny skontaktować się z pracownikiem socjalnym Ośrodka Pomocy Społecznej w Szamotułach, w celu wypełnienia dokumentów zgłoszeniowych i rozpoczęcia procesu rekrutacji do Programu.
Zgłoszenia do Programu będą przyjmowane w okresie od dnia 20.03.2025 r. do dnia 03.04.2025 r., do momentu zapewnienia limitu uczestników.
Uwaga!
Ośrodek Pomocy Społecznej w Szamotułach w pierwszej kolejności będzie uwzględniać potrzeby członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobą z niepełnosprawnością, która stale przebywa w domu i nie korzysta np. z ośrodków wsparcia, z placówek pobytu całodobowego, ze środowiskowego domu samopomocy, z dziennego domu pomocy, z warsztatu terapii zajęciowej lub niezatrudnionych, uczących się lub studiujących.
Regulamin dotyczący udziału w Programie dostępny jest w siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej w Szamotułach, Plac Sienkiewicza 20 w godzinach pracy Ośrodka.
Szczegółowe informacje dotyczące Programu można uzyskać:
– pod numerem telefonu 797 764 820;
– w siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej w Szamotułach, Plac Sienkiewicza 20;
– na stronie internetowej: https://niepelnosprawni.gov.pl/a,1555,nabor-wnioskow-w-ramach-resortowego-programu-ministra-rodziny-pracy-i-polityki-spolecznej-opieka-wytchnieniowa-dla-jednostek-samorzadu-terytorialnego-edycja-2025
Pobierz:
a) Karta zgłoszenia do Programu „Opieka wytchnieniowa” dla JST – edycja 2025
c) Karta pomiaru niezależności funkcjonalnej
d) Oświadczenie uczestnika o zapoznaniu się z Programem
e) Oświadczenie o sprawowaniu bezpośredniej opieki i wspólnym zamieszkiwaniu
f) Oświadczenie o nieprzebywaniu w placówce całodobowej i niekorzystaniu z ośrodka wsparcia
g) Wniosek dot. określenia liczby dób sprawowanej opieki – opieka całodobowa
h) Wniosek dot. określenia liczby godzin sprawowanej opieki – opieka dzienna
i) Akceptacja osoby do opieki nad dzieckiem w wieku od ukończenia 2 r. ż. do ukończenia 16 r. ż.