– „Wielkopolskie Jadłodzielnie”

Przedsięwzięcie pn. „PODZIEL SIĘ, NIE MARNUJ !” realizowane jest w ramach  „Programu ograniczania marnotrawstwa i strat żywności w Wielkopolsce na lata 2021-2025” i współfinansowane przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

W dniu 22 grudnia 2021r. przy Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych Integracja i Rehabilitacja przy ul. Franciszkańskiej 5 nastąpiło otwarcie szamotulskiej Jadłodzielni Podziel się, nie marnuj. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością: wicemarszałek Krzysztof Grabowski, poseł Krzysztof Paszyk, wiceprzewodniczący wielkopolskiego sejmiku Jarosław Maciejewski, wiceburmistrz Dariusz Wachowiak, radny Bartosz Węglewski oraz Radosław Łanoszka-przewodniczący rady powiatowej. 

Idea jadłodzielenia czyli foodsharingu powstała w Niemczech w 2012 r., a do Polski dotarła w roku 2016. Jadłodzielenie wprost wpisuje się w ideę  „Zero Waste, a więc „bez marnowania”, zwracającą uwagę społeczeństw na zrównoważone zakupy oraz produkowanie jak najmniejszej ilości odpadów.

Jadłodzielnia to miejsce, w którym znajduje się lodówka i regał na artykuły nie wymagające przechowywania w niskiej temperaturze jak pieczywo, czy owoce. Wszystko znajduje się w kontenerze, do którego całą dobę można  dostarczyć produkty żywnościowe lub częstować się nimi, bez stygmatyzacji, niezależnie od statusu materialnego. Na realizację przedsięwzięcia Ośrodek Pomocy Społecznej pozyskał  dofinansowanie  w kwocie 16 800 zł. z Samorządu Województwa.

Szamotulska Jadłodzielnia, Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych Integracja i Rehabilitacja ul. Franciszkańska 5 Szamotuły.
Szamotulska Jadłodzielnia, Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych Integracja i Rehabilitacja ul. Franciszkańska 5 Szamotuły.

Back to top